1 2 3 4 5 6 7
Kontaktní údaje
Základní škola a Mateřská škola
Mladá Boleslav
Jilemnického 1152,
293 01 Mladá Boleslav
Telefon: +420 326 201 911
Fax: +420 326 321 372
E-mail:
Web: http://www.6zsmb.cz
IČ: 75 034 034
Partnerská škola
ZŠ Kupeckého
Přihlášení pro učitele
Uživatel:
Heslo:

Datum a svátek
Neděle, 17. listopadu 2019
Svátek slaví Mahulena,
zítra Romana
Předpověď počasí

Předpověď z webu METEOPRESS.
Projekty
Školní rok 2016-2017
  
 
Informace o školních akcích naleznete také na www.facebook.com/6zsmb.
 
 
Žáci 6.A absolvovali v průběhu června projektové vyučování. Cílem bylo seznámit se s prostředím týkajícího se nejznámější české knihy (bez nutnosti ji číst) - Babička, naplnit osnovy slohového učiva - projev ústní. Náplní se staly reportáž, poslech ukázek díla, exkurze a dramatizace.
Žáci byli nejprve rozděleni do dvou skupin – herci s natáčecím štábem (dramatické ztvárnění obsahové ukázky z literárního díla v dobových kostýmech), druhou skupinu tvořili výtvarníci, kteří se snažili zachytit kresbou ratibořický zámek (technika – uhel, rudka). Dále byla zajištěna exkurze s dobovými postavami v ratibořickém mlýnu, zámku a Starém bělidle. Pro žáky byl připraven pracovní list s úkoly o Babiččině údolí doplněné o úkoly s učivem dalších předmětů. Pracovnímu listu se žáci věnovali ve škole. Další aktivitou byly připravené reportáže o Babiččině údolí. V údolí samotném byly točeny exteriéry, komentář jednotlivých žáků byl nahrán ve škole. Výsledkem je ucelená reportáž, na které má střihem největší zásluhu Michael Dědek. 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Třídní den si děti z 1.B 1. června 2017 báječně užily. Vyrazily hned po tom, co si vzájemně popřály a napsaly přáníčka, na vycházku po dětských hřištích. Na tom prvním u koupaliště si vyzkoušely nová letadélka a pohrály si na pirátské lodi, dále se vyřádily na obou hřištích na Štěpánce. Tajný výlet byl zakončen sladkým zastavením v cukrárně na Starém městě a vodními hrátkami tamtéž. Jen tak tak, že stihly autobus, který je dovezl až ke škole právě včas, aby stihly oběd ve školní jídelně!
 
Třídní den Třídní den
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V úterý 30. 5. 2017 navštívily všechny čtvrté třídy středověkou vesničku řemesel Botanicus v Ostré. Kromě výroby svíček, mýdel či provazu si děti mohly vyzkoušet i rýžování zlata, lukostřelbu nebo si po výborném jídle odpočinout v zahradách s bludištěm.
 
Botanicus Botanicus
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dne 25. 5. 2017 se všichni naši prvňáčci zúčastnili tradiční akce Knihovny města Mladá Boleslav – Pasování prvňáčků do Řádu čtenářského. Všichni se celý rok pečlivě připravovali, takže velkou zkoušku zvládli všichni na výbornou a rytíř Řádu čtenářského toto potvrdil svým mečem. Jako odměnu si, kromě zážitků a drobného upomínkového předmětu, odnesli kartičku čtenáře, kterou budou jistě často používat, protože nyní jsou jim cesty k poznání už zcela otevřeny.
 
Pasování Pasování
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Na konci měsíce dubna dorazily do školy čarodějnice. V pátek 28. 4. 2017 se na prvním stupni konal Čarodějnický rej. Děti se mohly zúčastnit několika třídních soutěží. Jednotlivé aktivity byly veskrze velmi strašidelné. Muselo se prolézt smrtící pavučinou, uvařit čarodobrou polévku, lovit z tajemného obsahu suroviny pro babí polévku, projít pavoučí stezkou a splnit další čarodějné úkoly. Oblíbenou disciplínou byl famfrpál. Každá třída si také odnesla diplom Řádu čarodějnic a mohla si za odměnu opéct na ohýnku na školní zahradě buřty. Velké poděkování si zaslouží čarodějnice a čarodějové z pátého ročníku, kteří čarodějnický den pod vedením velkých třídních čarodějek pro své spolužáky připravili.
 
Čarodějnice Čarodějnice
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Poslední historickou zastávkou v putování minulostí byl pro 4.B dvůr císaře Rudolfa II. Tam žáci zažili, jaké to bylo v renesanční době Zlaté Prahy, v alchymistické laboratoři bádali nad kamenem mudrců, se slavnými hvězdáři Tycho de Brahem a Johannesem Keplerem počítali dráhy hvězd a planet a někteří se na společenském žebříčku dvora vypracovali dokonce až na astronomy. Také se při výrobě vlastních souhvězdí dozvěděli o tom, jak se astronomie a astrologie využívá dnes a k čemu všemu lze využít hvězdy a nebe nad námi.
 
Rudolf II. Rudolf II.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Žáci 7. ročníků v rámci průřezového tématu ze zeměpisu „Evropa a svět nás zajímá“ zpracovali ve skupinách projekty na vybraný evropský stát. Každá skupina svůj projekt prezentovala před třídou, kdy seznámila spolužáky se zvyky, tradicemi, památkami, osobnostmi a dalšími zajímavostmi dané země. Nejpovedenější práce jsou k vidění ve škole v ulici Fotbalové.
 
Zeměpis Zeměpis
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tentokrát se 4.B vydala zpět v čase do doby husitské. Žáci si při výcviku vyzkoušeli základy šermu, běh v kroužkové zbroji či driblování v plátové rukavici, společně pak sestavili pravidla husitského tábora, vyslechli chorál Ktož sú boží bojovníci, svými matematickými výkony získali pro svůj tábor městská práva (hradební, mílové, várečné a další) a při tom se dozvěděli nejen mnoho poznatků o životě husitů a jejich době, ale i o samotném Janu Žižkovi.
 
Husiti Husiti 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Začátkem dubna k nám do školy přiletěl Dudek. Ilustrátor dětských knížek Adolf Dudek seznámil žáky od nejmenších až po sedmáky s kouzlem malování. Děti si hrály na malíře, prošly si pohádkami a ti větší vyzkoušeli, jak je jednoduché za použití geometrických tvarů zvládnout i náročnější kresby. Vzhledem k energii, která všechna vystoupení provázela a k aktivnímu zapojení vyučujících, se opravdu nikdo nenudil. Posíláme tedy pozdrav do Beskyd a těšíme se zase někdy...
 
Dudek Dudek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tradiční karneval, který pro naše nejmenší žáky zorganizovala školní družina, se konal ve středu 5. 4. 2017. Soutěžilo se, tančilo, děti si užily mnoho legrace.
 
Karneval Karneval
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Noc s Andersenem, která byla součástí velkého projektu v celé ČR, zažili naši nejmenší - prvňáci ve škole spali 31. 3. 2017. Pro děti to byla velmi zvláštní a první zkušenost přespat společně v naší škole.
 
Noc Noc
 
 
 
Ze čtvrtka 30. na pátek 31. března 2017 uspořádaly některé třídy prvního stupně Předvečer s Andersenem, během něhož každá třída absolvovala různé aktivity, mezi nimi diskotéku, všemožné hry. Žáci vyplňovali pracovní listy, ve kterých se dozvěděli nové informace o Čtyřlístku (kterému byl letošní ročník Noci s Andersenem věnován), ale v neposlední řadě se večer věnovali čtení vlastních knížek.
 
Předvečer s Andersenem Předvečer
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V úterý 28. 3. 2017 zažili naši žáci velmi netradiční aktivitu. U příležitosti Dne učitelů byl připraven projekt UČITELÉ BEZ HRANIC. Více jak desítka pedagogů z partnerské školy ze slovenského Pezinku zavítala do Mladé Boleslavi, aby novým věcem a v cizím jazyce naučili žáky ze Šestky. Žáci zažili netradiční výuku hudební výchovy, zeměpisu nebo cizích jazyků, pozadu nezůstaly ani děti z prvního stupně. Cílem této spolupráce bylo oživení výuky a také seznámení se s naším blízkým sousedním státem a jeho jazykem. Ve stejný čas učila skupinka pedagogů z naší školy na ZŠ Jána Kupeckého v Pezinku. Tento projekt tzv. výměny učitelů byl realizován již podruhé.
 
 
Projekt Projekt
Projekt Projekt
 
Projekt 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V úterý 21. 3. 2017 přivítali naši prvňáčci nastávající roční období v barvách jara a jarních kostýmech při projektovém dnu Slavnost jara.
Ráno je přivítala paní Jaro a požádala je, aby jí pomohli zahnat paní Zimu splněním několika úkolů, které paní Zimu přesvědčí o tom, že už je čas předat žezlo Jaru. Dětem se úkoly podařilo splnit a mohly se vydat na procházku po stopách Jara, nahlédnout do zahrádek, pozorovat první jarní kytičky a pučící stromy. U Klenice vyrobily z větviček a příze zahrádky pro nové kytičky a přesvědčily se o tom, že Jaro má svou vládu už pevně v rukou.
 
Jaro Jaro
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Díky zimě bohaté na sněhovou nadílku máme v tomto školním roce úspěšně za sebou tři lyžařské výcviky - zimní soustředění. Zázemí nám poskytla se vším komfortem bouda Hadovka v krkonošských Vítkovicích. Na skvělé podmínky pro sjezdové lyžování i výcvik na běžkách mohou žáci s radostí vzpomínat.
 
LVK LVK 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Projekt Příběhy našich sousedů, na kterém se podíleli naši žáci z osmého ročníku, vyvrcholil závěrečnou prezentací ve středu 15. 3. 2017. I když se naše týmy neumístily na předních místech, žáci si za práci na projektu zaslouží pochvalu. Do databáze pamětníků budou díky nim vloženy rozhlasové reportáže o Marii Rypáčkové a Václavu Bečvárovském.
 
Příběhy našich sousedů Příběhy našich sousedů
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ve čtvrtek 23. 2. 2017 se odpoledne utkaly tři desátky dětí z prvního stupně v recitaci. Slyšeli jsme mnoho veselých básniček, výkony recitátorů byly na vysoké úrovni. Porota měla při výběru těch nejlepších těžký úkol. Vítězům přejeme úspěch i v okresním kole.
 
Recitace Recitace
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V pondělí 13.2. 2017 se třída 4.B proměnila na pravěkou jeskyni. Žáci – pralidé – usilovali během mnoha úkolů o přežití své tlupy, společnými silami se snažili nasbírat dostatek surovin, kůže, pazourků a obilí, aby jejich tlupa nehladověla a nevymřela, což se nakonec všem podařilo. Vyzkoušeli si také směnný obchod a dozvěděli se mnoho zajímavostí o této době.
Druhou historickou etapou v pořadí, kterou si žáci 4.B vyzkoušeli na vlastní kůži, bylo období Slovanů. Žáci prošli zkouškami všech možných slovanských bohů od Peruna až po Moranu, zvolili svého nového knížete a naučili se slovanský chorál.
 
Projekt Projekt
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hledání skřítka Šesťáčka je již tradiční povánoční akcí na naší škole. Ve středu 8. 2. 2017 tu bylo pro děti připraveno několik úkolů, ve kterých si předškoláci nebo naši nejmenší vyzkoušeli své znalosti a dovednosti. Na závěr se každé z dětí osobně seznámilo se skřítkem Šesťáčkem, který jim také předal odměnu za úspěšné splnění všech úkolů.
 
Skřítek Skřítek
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V náročných extrémních podmínkách se v úterý 31. 1. 2017 uskutečnil již 5. ročník školního závodu Golden Spike Chlum. Na krásné zasněžené trati, avšak při nevlídném počasí soupeřila stovka závodníku z řad žáků druhého stupně. V cíli je podpořil tradiční patron závodu, první náměstek mladoboleslavského primátora Jiří Bouška, na dálku závod sledoval a naše žáky pozdravil olympionik Lukáš Melich, který se bohužel nemohl ze zdravotních důvodů osobně zúčastnit. Závod také absolvovala skupinka žáků ze slovenské partnerské školy z Pezinku. Na pomyslném nejvyšším stupni stanuli Veronika Habová, Matouš Vrabec, Adéla Čadová a Jakub David. Všem vítězům blahopřejeme a ostatním žákům a žákyním děkujeme za účast a za odhodlání vydat své veškeré síly v tomto těžkém závodě. Na závěr akce se žáci na Chlumu zahřáli horkým čajem, obdrželi i svůj výpis pololetního vysvědčení a vydali se relaxovat do plaveckého bazénu nebo sportovat do nové haly.

Celý závod sledovala i kamera České televize, která přinesla reportáž na ČT sport.

Výsledky jsou uvedeny na sportchallenge.cz.
 
Golden Spike Chlum Golden Spike Chlum
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Žáci 4. C si svůj TŘÍDNÍ DEN užili. Ráno 24. 1. 2017 odjeli od školy na zasněžený svar do Turnova, kde měli možnost změřit své lyžařské dovednosti. Malá skupinka „bobistů“ si vytvořila jízdní dráhu na protějším svahu.
 
Třídní den Třídní den
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dívky z 8. A  - Týna Lechnerová, holky Sajdlovy, Týna Piotuchová, Zuzka Kábrtová a Bára Chaloupková - se rozhodly zapojit do charitativního projektu Sněhuláci pro Afriku. Jejich snahu se rozhodli podpořit i učitelé finančním obnosem věnovaným neziskové organizaci Kola pro Afriku, která tento projekt zastřešuje. Organizace shromažďuje v naší republice nepotřebná kola a opravená je poté převáží potřebným dětem do zemí napříč Afrikou. Vybraný finanční obnos bude věnován na přepravu kol africkým dětem, aby se snadněji dostávaly do škol i na kilometry vzdálené.
S vybranou částkou zašleme i fotografii našeho fešáka, který se zapojí do soutěže o nejoriginálnějšího sněhuláka.
Rádi bychom tímto poděkovali nejen zainteresovaným učitelům, ale i dívkám.
 
Sněhulák Sněhulák
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Finsko Finsko 
 
 Ve čtvrtek 12. 1. 2017 uvítala naše škola delegaci z finského města Vantaa, která je v Mladé Boleslavi na partnerské návštěvě. Žáci osmého a devátého ročníku měli možnost s hosty komunikovat v anglickém jazyce a dozvědět se mnoho zajímavých informací o Finsku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V rámci projektu Cestujeme po krajích ČR se žáci 4.B proměnili na pár hodin vlastivědy v cestovní kanceláře a reklamní agentury, z nichž každá předložila spolužákům kompletní zájezd do zadaného kraje, vyhledala a představila největší zajímavosti a nacvičila reklamní scénku na produkt z daného kraje. Ze všech referátů pak vytvořili společnou mapu ČR se všemi zajímavostmi a odkazy na vypracované zájezdy.
 
CK CK
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V pátek 6. ledna 2017 navštívili školu Tři králové. Mudrci z Východu požehnali v každé třídě a svou formuli žehnání také tradičně zapsali K†M†B.
 
Tři králové Tři králové
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Před Vánoci, ve čtvrtek 22. 12. 2016, se konala v mladoboleslavském Domě kultury školní Pohádková vánoční akademie. Žáci si pod vedením jednotlivých vyučujících připravili pro své rodiče a kamarády kouzelná vystoupení. Děkujeme všem učitelům za přípravu, rodičům za podporu a dětem za úžasné představení.
 
Akademie Akademie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vánoce by měly být především obdobím klidu, lásky a radosti, chvílemi, které trávíme se svými nejbližšími. Avšak ne každý má takové štěstí. Proto jsme se rozhodli propojit hodiny občanské a výtvarné výchovy a ve spolupráci 6.A a 8.A vykouzlit úsměv všem babičkám a dědečkům z místního domova seniorů. Věříme, že námi vyrobené maličkosti je potěšily. Všem zúčastněným, žákům a především paní učitelce Duškové a paní učitelce Hanušové děkujeme.
 
Senioři Senioři
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
7. 12. 2016 navštívili žáci pátých tříd a 3.A svíčkárnu a čokoládovnu Rodas Šestajovice. Dozvěděli se něco o výrobě čokolád, sběru kakaových bobů, náhražkách, které najdeme na pultech v obchodech, a vyrobili si vlastní belgickou čokoládu s přísadami dle libosti. Také zjistili rozdíly mezi knoty, a jak se vyrábí svíčky. Nakonec si namíchali sůl do koupele a obarvili dvě bílé svíčky. Odvezli si domů spoustu dárečků a hlavně zážitků a dobré nálady. Podobnou exkurzi absolvovaly před vánočními svátky také další třídy prvního stupně.
 
Šestajovice Šestajovice
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ve středu 7. 12. 2016 proběhlo v některých odděleních školní družiny předvánoční tvoření s rodiči. Rodiče společně se svými dětmi mohli vyzkoušet výrobu adventních věnců, zdobení perníků nebo výrobu vánoční dekorace.
 
Advent Advent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kdo to klepe - bílý pán - MIKULÁŠ dnes přišel k nám - ANDĚL a ČERT přišli s ním - zjistit jestli nezlobím.
 
Mikuláš Mikuláš
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Prostranství před školou se ve čtvrtek podvečer 1. 12. 2016 zaplnilo rodiči, aby si poslechli adventní pásmo písní a koled v podání žáků naší školy. Během vystoupení došlo i na rozsvěcení vánočního stromu před školou. Všichni se mohli zahřát horkým čajem a zakousnout do voňavé vánočky. Děkujeme dětem i organizátorům za navození vánoční atmosféry.
 
Rozsvěcení Rozsvěcení
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dne 1. 12. 2016 jsme s vybranými žáky druhého stupně navštívili Vídeň. Náš poznávací výlet začal v Schönbrunnu, kde jsme se dozvěděli informace z historie rodu Habsburků. Potom jsme pokračovali do centra Vídně. Zde nám průvodce ukázal nejdůležitější historické památky. Zlatým hřebem dne byla návštěva nejstaršího adventního trhu, na kterém jsme načerpali vánoční atmosféru. Během našeho výletu jsme získali mnoho poznatků o historii a zároveň jsme procvičili cizí jazyk při nakupování suvenýrů a pamlsků.
 
Vídeň Vídeň
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Třída 5.C prožívala ve středu 2.11. „Dušičkové spaní ve škole“. Žáci si přinesli potraviny a ve skupinkách chystali chlebíčky a jednohubky, na kterých si potom společně pochutnávali. Zažili chvilkovou diskotéku se svítícími náramky a následně zavzpomínali na své zesnulé. Odvážlivci se prošli po noční škole a den zakončila paní učitelka čtením před spaním.
 
Dušičky Dušičky
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ve čtvrtek 20. 10. 2016 se dvě tříčlenná družstva za 7.B úspěšně zúčastnila přírodovědné soutěže „Za našimi stromy“. Na školáky čekalo celkem sedm úkolů, na šesti stanovištích poznávací úlohy a nakonec sportovní soutěž. Každé družstvo pak zasadilo podél pěší cesty z Debře do Mladé Boleslavi jeden hloh.  Děkujeme za dobrou reprezentaci školy.
 
Stromy Strom
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
Zaplněná školní jídelna rodiči a dětmi zažila ve čtvrtek 20. 10. 2016 dýňování. Školní družina si opět připravila tuto oblíbenou akci. Žáci naší školy se svými rodiči vydlabávali velké i malé dýně, které společně dotvoří výzdobu školy. Během odpoledne si mohli žáci také zasoutěžit nebo si nechat namalovat různé motivy na obličej či jiné části těla. Děkujeme všem za účast a těšíme se na další společné akce.
 
Dýně Dýně
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 Stovka dětí prvního stupně se v neděli 16. 10. 2016 zúčastnila Podzimního putování se Šestkou. Pro žáky byla v parku Štěpánka přípravena celá řada pohádkových soutěží, ve kterých dokázali své dovednosti a znalosti. V cíli - na školní zahradě si mohli společně s rodiči opéct vuřty, relaxovat nebo si pohrát s kamarády. Děkujeme všem organizátorům z řad našich paní učitelek a rodičům za přízeň a podporu při společných akcích.
 
Podzim Podzim
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Podzimní exkurze zavedla žáky devátého ročníku do Turnova - jako součást výuky přírodopisu navštívili mineralogickou expozici Muzea Českého ráje. Doplněním programu úterního dne byla i návštěva zámku Hrubý Rohozec.
 
Turnov Turnov
 
 
 

Stránky pro tisk Vytvořit z článku PDF Poslat známému